Pośrednictwo pracy i usługi EURES
Pośrednictwo pracy
Pośrednictwo Pracy polega na udzieleniu pomocy bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w pozyskaniu odpowiednich pracowników (art. 36 Ustawy z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tekst jedn. Dz. U. z 2008 nr 69 poz. 415 z późn. zm.).
Pośrednictwo Pracy jest wykonywane NIEODPŁATNIE i opiera się na nastepujących zasadach:
- dostępności
- dobrowolności
- równości
- jawności
Pośrednictwo pracy zajmuje się:
- współpracą z pracodawcami;
- pozyskiwaniem i rozpowszechnianiem ofert zatrudnienia,
- współpracą z osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy;
- kontrolą jakości, co określa pośrednictwo pracy jako: rozpoznawanie, przewidywanie i zaspokajanie potrzeb klientów urzędu pracy;
Formy pośrednictwa realizowane przez PUP Trzebnica
Realizacja ofert otwartych - polega na udostępnieniu oferty pracy poprzez podanie ich do publicznej wiadomości. Osoby bezrobotne i poszukujące pracy mają wiedzę o tym kto ofertę złożył, jakie są jego wymagania wobec kandydatów do pracy, jakie proponuje warunki do pracy, a także np. do kogo w firmie należy zgłaszać się na rozmowy kwalifikacyjne. Takie pośrednictwo daje pracodawcom możliwość wyboru pracownika spośród osób, które zgłoszą się na rozmowy kwalifikacyjne. Dobór kandydata na wolne miejsce pracy zachodzi więc w drodze bezpośrednich kontaktów pracodawcy z kandydatami.
Realizacja ofert półotwartych - oferty pracy nie zawierają nazwy firmy i jej adresu (brak możliwości identyfikacji pracodawcy). Pośrednik pracy dokonuje doboru kandydatów według wymagań postawionych przez pracodawcę i kieruje na rozmowy kwalifikacyjne wydając skierowanie. Cechą pozytywną takiego pośrednictwa jest całkowite odciążenie pracodawcy z prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych z wieloma, nawet przypadkowymi osobami, co oszczędza jego czas i nakład pracy.
Giełdy pracy i spotkania otwarte – organizowane są w sytuacji, gdy istnieje potrzeba bezpośredniego spotkania pracodawcy z większą grupą osób poszukujących pracy najczęściej w tym samym zawodzie. Spotkanie może być zorganizowane na terenie Urzędu, zakładu pracy lub w innym dogodnym dla obu stron miejscu.
Targów pracy – spotkania organizowane z udziałem pracodawców i innych instytucji mających wpływ na rynek pracy, trwające dzień lub dwa, podczas których informacje o wszelkich proponowanych miejscach pracy oraz o usługach szkoleniowych i doradczych dostępne są w jednym miejscu.
Informacje dla poszukujących pracy
Informacje o aktualnych ofertach pracy zamieszczane są na:
- stronie internetowej urzędu pracy,
- oraz tablicy ogłoszeń zlokalizowanej w siedzibie Urzędu;
-
na Portalu Publicznych Służb Zatrudnienia – Centralna Baza Ofert Pracy http://www.psz.praca.gov.pl/